| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts , Video Support , Online Support |
| Warranty: | 2 years warranty |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Hot Sale Fruits Apple Half Cutter / Cabbage Half Cutting Machine
The fruit and vegetable half cutting machine is mainly used to cut Chinese cabbage, cabbage, vegetables, carrots, corn, fruits, etc. in half, used in vegetable processing plants and pickle food processing plants.
Features: Cut vegetables and fruits in half from the middle of the conveyor belt, evenly, without waste, the conveyor belt is V-shaped (90°), and smaller cabbage can be evenly cut.
The multifunctional half cutting machine adopts a belt conveyor feeding and automatic cutting system, making operation easier and more flexible. The cutting adopts a composite cutting method of forming die and circular blade, with accurate cutting, neat cutting surface, and no slag generated; The power system adopts high-quality deceleration motors; The transmission and punching system is driven by high-precision continuous segmentation, with accurate and stable positioning, and can be matched with assembly line production; The components in contact with the product are all in compliance with national food hygiene standards and have no pollution to the product.
| Model | HT-QB3000 |
| Motor power | 1.5KW |
| Total power | 1.68KW |
| Rated voltage | 380V/50Hz three-phase |
| Capacity | 500-1000kg/h (Cabbage) |
| Cutting blade size | 450mm |
| Dimensions | 2150*850*1090mm |
| Weight | 220kg |














If you need further information, welcome to contact us freely!