| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free technical support and accessories |
| Warranty: | 2 years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1. In-situ pre-freeze drying;
2. Special heat conduction oil heating, high temperature control accuracy, shelf temperature difference ≤1ºC, uniform drying effect;| Model | HT-DGS2P |
| Capacity | 810 pieces (OD 16mm) / 0.2 m2 |
| Power | 5.5W |
| Voltage | 220V/50HZ |
| Dimension | 800*1350*1700mm |
| Weight | 500kg |
|
Model |
HT-DGS5 |
|
Effective partition area |
0.5m² |
|
Cold trap freezing capacity |
8kg |
|
Bottling |
OD 16mm, 2160 Pieces / OD 22mm, 1130 Pieces |
|
Liquid volume |
Max 8L |
|
Partition size |
280*460*20mm |
|
Space between partitions |
70mm |
|
Number of partitions |
5 |
|
Minimum temperature of board |
-50ºC |
|
Ultimate vacuum |
Max 5pa |
|
Power |
7.5kw |
|
Voltage |
380VAC 50HZ |
|
Weight |
500kg |
|
Size |
800*1650*1800mm |
*In case of the machine upgrade, the appearance and size may be a little different, please take the actual machine as the standard.


