| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free technical support and accessories |
| Warranty: | 2 years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1. This bottom line quilter is the most up-to-date equipment for producing household quilts, silk quilts, cotton door curtains, greenhouse thermal insulation quilts and vehicle-mounted thermal insulation quilts.This machine has broken through the traditional single chain structure, the use of double flat seam structure.The crochet needle is changed to 84 type big rotary shuttle, one time winding, can make 220 bed or so household quilt.It is the best choice for foreign processing and investment.
2. The quilt machine design is reasonable, the key part USES the high quality import material, the quality is reliable, the appearance is beautiful.Small noise and vibration, stable performance.
| Model | HT-250-9 |
| Quilting stitch length | adjustable 1-4cm |
| Thickness of quilting: | 2000g/ m2 |
| Power | 2.2Kw |
| Overall dimensions | 2900*500*1360mm |
| Weight | 400Kg |




