| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Technical Support and Accessories |
| Warranty: | 2 years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Mushroom slice machine is developed according to the market demand for products. This machine adopts the principle of artificial cutting, widely used in soft vegetables, edible mushrooms and fresh kelp processing, can be cut into silk or flake, and the shape of the rules, smooth surface, high molding rate, favored by users. The machine is advanced in design, easy to operate, low energy consumption, high efficiency, the use of stainless steel and other anti-corrosion materials, beautiful appearance, in compliance with health standards.
| Model | HT-XG500 |
| Voltage | 380V |
| Power | 1.5KW |
| Capacity | 500kg/h |
| Cutting size | 6mm(customizable) |
| Dimension | 1800*700*960mm |
| Weight | 165kg |
*In case of the machine upgrade, the appearance and size may be a little different, please take the actual machine as the standard.









