| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Type: | Belt Wood Sander |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Characteristics:
This kind of wood bar polishing machine is with characteristics of good sanding quality and high efficiency, it can be widely applied to craft industry.
Introduction:
This solid wood sanding machine tool is mainly designed for round coarse and delicate sanding on bine and wood products(also used for round organic glasses and metal material of steel tube and aluminium tube), with characteristics of good sanding quality and high efficiency, it can be widely applied to craft industry, furniture and special hardware products industry, but users still need to select right abrasive band as per the requirements of products category and sanding precision.
| Model | HT-MM2012A |
| Driving-wheel velocity | 1420r/min |
| Abrasive band line speed | 890mm/min |
| Feeding wheel velocity | 70r/min |
| Feeding speed | 5-10m/min |
| Abrasive band specification | 1880*120mm |
| Cutting diameter | 10-60mm |
| Motor power | 3kw |
| Dimension | 880*900*1350mm |
| Weight | 315kg |





