| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts , Video Support , Online Support |
| Warranty: | 2 years warranty |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This machine is used for removing nails from fresh and frozen chicken feet, cutting toes cleanly without residue, and without damaging the chicken feet; Fully automatic operation control, good accuracy, easy operation, time-saving and labor-saving. High quality 304 stainless steel material, specially equipped with a waste collection port, easy to clean, clean and hygienic, sturdy and durable. Adopting a dual workstation design, it has fast processing speed and high efficiency; High quality imported blades, tough and sharp, with a long service life; 360 ° movement of universal guide wheels, easy to push; Widely applicable to poultry processing plants, cooked food braised, snack processing and other food industries.
| Model | HT-JZ1601 |
| Voltage | 380V 50Hz |
| Power | 1.5kw |
| Capacity | 40-50pcs/min |
| Knives Quantity | 1 piece (20*15mm) |
| Dimension | 1230*1130*930mm |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Weight | 240kg |











If you need further information, welcome to contact us freely!