| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Spiral Grading Machine |
| Application: | Meat, on the specification |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1.The use of imported special dynamic weighing unit to achieve high-speed stable measurement;
2.10 inch large size color touch screen interface, simple operation, intuitive display;
3.Automatic sorting, eliminating human error;
4.English and Chinese bilingual design;
5.Automatic zero analysis and tracking system to ensure the detection stability;
6.Embedded temperature noise compensation system to ensure reliable data;
7.Powerful data statistics, record the daily test data, can store 100 sets of product data to facilitate customer calls, and a sudden power failure data will not be lost;
8.Conveyor system adopts frequency control mode to facilitate the speed before and after;
9.Simple mechanical structure, quick disassembly cleaning and maintenance;

| Model | HT-FJ500 |
| Chicken type | Whole chicken |
| Max weight for Chicken | 5kg |
| Weighting range | 500 to 5000G |
| The size of sorting outlet | 450mm |
| Grading | 4 |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Size of air source | 8mm |
| The pressure of air source | 0.8Mpa |
| Diemensions | 5500*1200*1600mm |


