High Efficiency Poultry Slaughter Equipment / Chicken Machine / Chicken Cutting Machine Price
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Technical Support and Accessories |
| Application: | Sheep, Cattle, Pig, Goose, Duck, Chicken, Chicken Cutting Machine |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HT-ZJZ8000
- Voltage
- 380V
- Automation
- Automatic
- Condition
- New
- Warranty
- 2 Years
- Capacity
- 5000-8000pcs/h
- Weight
- 200kg
- Cutting Motor Power
- 1.5kw
- Material
- Stainless Steel
- Transport Package
- Fumigation-Free Wooden Case
- Specification
- 2000*880*1000mm
- Trademark
- HENTO
- Origin
- Henan, China(Mainland)
- HS Code
- 8438500000
- Production Capacity
- 300sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 210.00cm * 98.00cm * 110.00cm
- Package Gross Weight
- 220.000kg
Product Description
The chicken claw cutting machine adopts a stainless steel chain plate for feeding and a chicken claw buckle fixing system, making operation easier and more comfortable. The power system adopts high-quality speed regulating deceleration motors; The transmission and punching system uses high-precision continuous segmentation transmission, with accurate and stable positioning, and can be matched with assembly line production; All parts in contact with the product comply with national food hygiene standards and do not contaminate the product. Only two people are needed to arrange it. Accurate cutting, neat cutting surface, and no bone debris produced.
| Model | HT-ZJZ8000 |
| Capacity | 5000-8000pcs/h |
| Cutting Motor Power | 1.5kw |
| Conveyor Motor Power | 0.75kw |
| Rated Voltage | 380V 50Hz |
| Transmission Method | Reducer Transmission |
| Dimension | 2000*880*1000mm |
| Weight | 200kg |
*In case of the machine upgrade, the appearance and size may be a little different, please take the actual machine as the standard.










Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Meat Processing Machinery
- Slaughtering Equipment
- High Efficiency Poultry Slaughter Equipment / Chicken Machine / Chicken Cutting Machine Price