| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts , Video Support , Online Support |
| Warranty: | 2 years warranty |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Product Description
The egg tart skin machine is made of stainless steel, used for processing egg tart skin with large capacity, stable performance and easy operation. By changing different size molds, this machine can make various size egg tart skins.The produced egg tarts have a nice texture, sweet smell and delicious tastes. Egg tarts are suitable for all age groups: young and old, men and women, everybody loves egg tarts. So, the egg tart machine enjoys great popularity both at home and in public places like fast restaurants, kindergartens, shopping malls, etc
Product Feature
1. The speed of the egg tart machine motor can be adjustable
2. The mold is equipped with a heating tube which can ensure a quick forming.
3. Quick and easy replacement of molds, suitable for various design production.
4. Adopt stainless steel, which is simple to operation and easy to clean.
5. Stable performance, compact structure and long service life.
6. Small & flexible; Low energy consumption.
7. Bright market prospect.
| Model | HT-DT36 |
| Capacity | 28-36pcs/min |
| power | 220V/50Hz |
| Packing dimension | 700*800*1450mm |
| Packing weight | 210 kg |
| Consumption power | 0.4kw |
| Consumption air volume | 0.2m³/min |















If you need further information, welcome to contact us freely!