| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts, Video Support , Online Support |
| Warranty: | 2 years warranty |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1. Integrity, thickness adjustable
The new fruit peeling machine has the functions of removing the stems and flowers and peeling the fruits. The principle of vacuum suction and automatic blanking ensures the integrity of the fruit. The peeling knife can automatically close to the shape change of the fruit, and the peeling thickness can be adjusted;
2. Simple operation and durable product
This product has two functions of peeling and patterning. It integrates automatic control and manual control. It adopts automatic intelligent control, precise control, counting and delay functions, and is not disturbed by external power supply frequency and other factors, and is easy to operate. The product is durable, time controllable and easy to maintain;
3. Improve production efficiency
Improve production efficiency, peeling speed is adjustable, peeling 1500-2000 fruits per hour on average. The tool has an automatic adjustment function. The use of vacuum suction and automatic blanking devices separates the processing area from the finished product, which ensures product hygiene and quality, and reduces the technical requirements for workers.
| Model | HT-SQJ300 |
| Capacity | 1500-2000pcs/h |
| Power | 1400W |
| Voltage | 220V |
| Dimension | 800*520*890mm |
| Weight(Kg) | 80KG |











If you need further information, welcome to contact us freely!