| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts , Video Support , Online Support |
| Warranty: | 2 years warranty |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
YXM-500 rice washing machine is a new product developed by our factory based on market feedback information. It is a rational equipment for rice and other granular foods washing. It is mainly used in canteens, fast food ministries, food processing plants and other enterprises and institutions for rice and other grain foods. Washing. The machine is scientific and reasonable in design, compact in structure and capable of continuous and rapid panning. In the process of panning, rice and stones, mud blocks, moltings, rice worms and other debris can be excluded from different exits at the same time. With the features of high efficiency, easy operation, labor saving, labor saving, and water saving, the machine can not only wash rice but also is ideal for washing granular foods such as red beans,green beans,corn,wheat,sesame etc..
| Model | HT-YXM500 |
| Voltage | 380V |
| Power | 1.5kw |
| Capacity | 500kg/h |
| Dimension | 1100*1000*820mm |
| Weight | 88kg |















If you need further information, welcome to contact us freely!