| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts, Video Support , Online Support |
| Warranty: | 2 years warranty |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
It mainly consists of control module, protection module, delivery device, vibration anti-clogging
module, dry ice bin, ice blasting tube and handle gun set.
Description of equipment stability, operation type, maintainability, and flexibility:
| Model | HT-P7X |
| Power | <0.5KW |
| Voltage | 220V 50-60Hz |
| Air consumption | 28-106CFM (0.8-3.0m3/min) adjustable at 80PSI (5.5 bar) |
| Speed of ice delivery | 0-1.65 lbs/min (0-0.75Kg/min adjustable |
| Hopper capacity | 23.5 lbs(10.5kg) |
| Protection level | IP54 |
| Dry ice state | 2.5-3mm(Granular) |
| Drive method | Direct link |
| Speed of ice delivery | 0-0.75kg/min |
| Dimension | 510*460*960mm |
| Weight | 55kg |










If you need further information, welcome to contact us freely!