| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free technical support and accessories |
| Warranty: | 2 years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The 1600 type bubble film bag making machine has two ordinary feeding racks, one set of triangular racks, and two sets of bottom ironing devices. Applicable substrates: various heat sealable materials such as bubble wrap and pearl cotton. Equipment color: white and green.
| Model | HT-QP1600 |
| Capacity | 10-180 pcs/min |
| Weight | 1200kg |
| Voltage | 220v 50HZ |
| Power | 9kw |
| Bag length | 300-1500mm |
| Bag width | 150-700mm |
| Size | 2500*2070*1300mm |
*In case of the machine upgrade, the appearance and size may be a little different, please take the actual machine as the standard.





