| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts , Video Support , Online Support |
| Warranty: | 2 years warranty |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This 3D printer can be applied to the automotive field, anime handmade, sculpture models, sandbox models, cultural and creative products, hand models, graduation designs, baby stroller toys, and more .
The self-developed variable laser power industrial 3D printer has an ultra-high cost-effectiveness, and the variable laser power 3D printer has the characteristics of fast printing speed, high printing accuracy and surface smoothness, and high printing success rate;
The company has now developed a variety of 3D printing materials, including various models of photosensitive resin, nylon with glass fiber, nylon with carbon fiber, and metal powder. The diversification of materials provides customers with more selectivity.
1.Remote control data transmission and remote monitoring
2.Remote observability
3.High speed curing numerical matching.
4.High-precision
5.Easy to use
6.0 Foundation
7.Industrial grade
8.High Speed
9.Multiple specifications are available for you
| Model number | HT-YHJ54 |
| Max Digital printing size | 660*330mm |
| Max printing height | 230mm |
| Resolution rate | 5760*1440dpi |
| Operation System | Widows 2000, XP, Windows Vista, Windows 7, Macintosh OS X10.2.8,10.3.9,10.4.1,10.5x and 10.6x |
| Size | 950*750*630mm |
| Weight | 62kg |
| Voltage | AC110V/220V, 50Hz-60Hz |
| Ink color | 6colors:Cyan, Magenta, Yellow, Black, Nattierblue, Light mageta |
| Printing speed | For A4 color printing, the speed is 111s |
| Power | Below 35w |
| Nozzles cleaning way | Automatic |










If you need further information, welcome to contact us freely!