Durable Chicken Claws Nail Cutter / Chicken Feet Nails Removal Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Spare Parts , Video Support , Online Support |
| Warranty: | 2 years warranty |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HT-JZ1601
- Power Source
- Electric
- Process
- Mild Processing
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Type
- Chicken Feet Nail Cutter
- Voltage
- 380V
- Customized
- Customized
- Power
- 1.5kw
- Capacity
- 40-50pcs/min
- Knives Quantity
- 1 piece (20*15mm)
- Material
- Stainless Steel 304
- Weight
- 240kg
- Transport Package
- Fumigation-Free Wooden Case
- Specification
- 1230*1130*930mm
- Trademark
- HENTO
- Origin
- Henan, China(Mainland)
- HS Code
- 8438500000
- Production Capacity
- 500 Sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 135.00cm * 125.00cm * 105.00cm
- Package Gross Weight
- 260.000kg
Product Description
This machine is used for removing nails from fresh and frozen chicken feet, cutting toes cleanly without residue, and without damaging the chicken feet; Fully automatic operation control, good accuracy, easy operation, time-saving and labor-saving. High quality 304 stainless steel material, specially equipped with a waste collection port, easy to clean, clean and hygienic, sturdy and durable. Adopting a dual workstation design, it has fast processing speed and high efficiency; High quality imported blades, tough and sharp, with a long service life; 360 ° movement of universal guide wheels, easy to push; Widely applicable to poultry processing plants, cooked food braised, snack processing and other food industries.
| Model | HT-JZ1601 |
| Voltage | 380V 50Hz |
| Power | 1.5kw |
| Capacity | 40-50pcs/min |
| Knives Quantity | 1 piece (20*15mm) |
| Dimension | 1230*1130*930mm |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Weight | 240kg |











If you need further information, welcome to contact us freely!
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Meat Processing Machinery
- Slaughtering Equipment
- Durable Chicken Claws Nail Cutter / Chicken Feet Nails Removal Machine